Sohbet Siteleri Uygulamalarını Tanıma

Sohbetler arası çeşitlilik söz mevzusu olan web ortamı, uygulama alanlı her türlü sistemi hafızasında barındırıyor. Talep ve arayışlara gore şekillenen muhabbet uygulamaları milyonlarca kullanıcının dost bulma arayışlarına çözüm bulmak için etken çalışıyor.

Chat ortamlarını teknik anlamda düşünecek olursak, çeşitli kategorilere ve dil özelliklerine gore ayrıştırmak mümkündür. Bunlara son dönemlerde toplumsal medyanın fenomen olmuş sitelerinide dahil edebilirmiz. Eğer sıralı bir halde başlık altında toplamamız gerekirse ilk olarak hangisinden başlamamız icap ettiğini düşünmek lazım. Heralde 20 yıl öncesi hemen hemen netin ilk bulgu dönemlerinde Mardam Bey isminde fenomenin miRC indir seçeneğini kullanarak irc tabanlı söyleşi buluşudur.

Mirc Arayüzlü Söyleşi Siteleri

Üst yazıda altını çizerek belirtmiş olduğumuz şeklinde yirmi yıl öncesi Mardam Bey’in bulmuş olduğu mirc, devrim durumunda kontakt ağının web üstündeki yazılı kaynaklarından en popüleridir. Özellik bakımından irc tabanlı server ağı ile bağlantı kurup çeşitli söyleşi kanallarına yönlendirilerek yazılı söyleşi yapılmaktaydı. Kullanıcı (user) #söyleşi odalarında genel sohbete yazışmaları ile katılır, hususi sohbetler için ise rumuzlara çift tıklayıp oluşturulan pencere ile hususi chat yapabilmekteydi. Bu irc sunucularına (irc.söyleşi.biz) şeklinde örnek verdiğimiz şeklinde bağlantı kurulmaktaydı. Günümüzde halen kullanılmakta olan bu biçim söyleşi platformları, web bağlantı ve mobil uygulamalarınıda geliştirerek teknolojiye ayak uydurmaya devam etmekte ve kullanıcı kitlesini kaybetmemek adına direnmektedir. Söyleşi ağının yönetici (admin, ircop, chanel op) şeklinde görevlileri genel refah ve itimat ortamını korumaktalar.

Görüntülü, Sesli Chat Siteleri

Bu biçim siteler günümüzde popülerliğini yüksek oranda korumaktadır. Bilhassa kontakt kurma esnasında, görüntü ve ses özelliği bulunan, partner arayışında yazılı söyleşi etmek yerine alternatif olarak görüntülü sistem ile seçim yapmak için kullanılmaktadır. Bu biçim siteler chat rulet, omegle, chatrandom ve görüntülü chat siteleri olarak bilinirler. Bir oldukca kullanıcı değişik arayışlarını (cinsel anlamda) bu biçim siteler üstünden hayata geçirmeye çalışmış oldukları için seviyeli kullanıcı yitirilmesine uğrayabilmektedir. Bu sebeple yakınma butonuna tıkladığınız vakit görüntüyü adminlere ileterek kullanıcı rahatsızlığının önüne geçebilir, ve uzaklaştırma cezası verilebilir.

Toplumsal Söyleşi Odaları

Bu başlık altında bahsedeceğimiz sohbet siteleri, aslen en fazla kullanıcı kitlesini bünyesinde barındırmayı başaran uygulama sitelerdir. Fotoğraf ekleme başta olmak suretiyle, durum paylaşma, görüntülü yada yazılı söyleşi, video ekleme, paylaşma, ve bulunduğun konumu işaret etme şeklinde birden fazla özelliği bulunan, mobil sohbete açık ve kolaylıkla kullanılabilen bu biçim toplumsal siteler (Feysbuk, İnstagram, Twitter) yazılı sohbetleri nostaljik hale getirmeyi bir nebze olsun başardı. Şundan dolayı dost ekleme yöntemi ile kendi hesabın üstünden tüm arkadaşlarının yapmış olduğu paylaşımları görebilme özelliği bulunmaktadır. Cep telefonu ile bağlantı kurup canlı gösterim paylaşımı yapabilme özelliği ile, bulunduğun herhangi bir yerde konser yada tiyatro şeklinde çekimleri, hesabın üstünden kolaylıkla arkadaşlarına izletebilirsin.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir