Sohbet ederken ne kadar güvendesiniz?

İnternet aracılığı ile toplumsal medya siteleri artık günümüzde söyleşi kontakt araçlarının en temel haline geldi. Bilhassa de Feysbuk, Whatsapp, Messenger, Instagram benzer biçimde söyleşi araçları insanların kontakt mevzusunda vazgeçilmezi oldular.

Yazışmalarınızı çoğunlukla yaptığınız bu sitelerde içerik ve gizliliğiniz ne kadar güvende olabilir sizce? Bu biçim sitelerde yazışmalarınızın üçüncü şahıslar tarafınca görüntülenebileceği riski ortaya çıktı.

Bilhassa büyük şirketlerin bu biçim problemleri indirgemek için bir ekip önlemler almaya, korumalarını etkinleştirmeye iş koşturmacasındadır. Bir dönemler Whatsapp, içeriklerinin üçüncü şahısların eline geçmemesi için bir ekip şifreleme tekniğini kullanarak güvenlik önlemi almıştı. Bilhassa mesajlaştığınız şahıslarla yazışmalarınızı bir ekip düzenleme ile şifreleyip üçüncü şahısların eline geçerse bile şifrelendiği için asla bir halde mesajı görüntüleyemiyordu.

Toplumsal Söyleşi Sitelerinde Güvende misiniz?

Bu durumda birileri eğer yazışmanızı ele geçirmek isterse ilk olarak telefonunuza erişim sağlaması gerekmektedir. Bu sebeple Whatsapp verilerini herhangi bir sunucu üstünde barındırmıyor.

Feysbuk’un chat yapabileceğiniz uygulaması Messenger ise buna benzer şifreleme tekniğini kullanıyor. Mesajlarınız web korsanları tarafınca görüntülenemez yada paylaşılamaz. Sadece gönlünüzün rahat etmesini sağlamak istiyorsanız yazışmanız bittikten derhal sonrasında ekranınızı tamamen silmeniz doğru hamle olacaktır.

Bunların haricinde internette bir fazlaca sohbet odaları adı altında bulunan yazışma siteleri mevcut. Verilerinizi koruyabileceğini düşündüğünüz yada güvendiğiniz sitelerde söyleşi ederken yada profil oluştururken mümkün oldukça kısıtlı data vermenizi tavsiye ediyoruz. Bilhassa chat yaptığınız platformlarda güvenmediğiniz şahıslara bilgilerinizi yada kişisel verilerinizi iletmemenizi önemle bildiririz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir