Güvenlik açığı sosyal sohbet sitelerine kullanıcı kaybettiriyor

Toplumsal söyleşi platformlarının güvenlik açıkları kullanıcıları eski sistem mirc tabanlı yazılı chat odalarına geri döndürüyor.

Son dönemlerde yaşanılan güvenlik açıkları, bilhassa çeşitli ülkelerde bu güvenlik açıkları ile ilgili insanların kişisel verilerinin dağıtılması bazı fenomen toplumsal medya sitelerinin kullanıcı yitirilmesine sebep oluyor. Kişisel veri ve bilgilerin üçüncü şahıslar tarafınca izin alınmadan kullanılması kullanıcıları kızdırıyor.

Fenomen Toplumsal Sitelerin Güvenlik Açıkları Kullanıcı Kaybettiriyor

İnternet kullanıcısı söyleşi sitelerine bağlanırken güvenlik problemi yaşamak istemiyor. Gizliliğe ehemmiyet veren insanoğlu zaman harcarken kişisel verilerinin başkaları tarafınca çalınmasının önüne geçilmesi için toplumsal sitelere tepki gösterdi. Çözümler üretmeye ve güvenlik çemberi oluşturmak için teknik faaliyetler sürdürmekte olan büyük platformlar halen bazı noktaları göz ardı etmiş olduğu için skandal problemler yaşamaktadır.

Söyleşi ağlarına bağlanan insanoğlu ise bu biçim sorunların yaşamaması adına değişik sitelere yönlenmeye başlamış durumda. Eskiden chat odaları güvenlik açısından hiçbir sorun teşkil etmiyordu. Web söyleşi tekniği ile yazılı chat sistemine giriş yapmış olup yalnız rumuz belirtiyor ve asla bir halde kişisel veri dağıtımında bulunmuyordu. Günümüzde bazı toplumsal chat siteleri, insanların üyelik yapabilmeleri için bazı kişisel verilerini yazmalarını talep ediyor. Bu durumda herhangi bir veri açığında milyonlarca kullanıcıyı mağdur edebiliyor. Güvenlik ile ilgili tedirginlik yaşayan bir fazlaca söyleşi kullanıcısı mobil söyleşi, yazılı chat sistemlerine doğrusu eski usül chat ortamlarına yönleniyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir