Almanya, Facebook İçin Veri Kısıtlaması Getirdi

Almanya, Toplumsal Medya Söyleşi Uygulaması Olan Feysbuk için veri gizlilik faaliyetleri için engelleme getirdi.

Almanya, yapmış olduğu basın açıklaması ile Feysbuk adlı uygulamanın izinsiz bir halde veri topladığını göz önünde bulundurarak, bazı erişimleri hakkında düzenleme ve engelleme uygulanacağını belirtti. Feysbuk’un veri bilgilerini kötüye kullandığını ve değişik amaçlar için hizmet ettiğini düşünerek veri yasağı getirdi.

Gizlilik tereddütlerinin bulunduğunu belirten Almanya, kullanıcılardan izin alınmadan veri toplandığını ve milyonlarca kullanıcının profil paylaşımının gündeme geldiğini sebep gösterip buna istinaden güvenlik tedbiri alma sonucu verdi.

Almanya artık kullananların veri paylaşımına ve uygulamalar üstünden profil informasyon erişiminin açık kalmasına izin vermeyecek. Bilhassa Facebook dışı hesap ve bilgilerin aktarılmasına müsade etmeyecek. Alınan bilgiye bakılırsa Feysbuk kendi bünyesinde WhatsApp ve İnstagram üstünden veri paylaşımına kullanıcı izni alınarak yapabileceğini belirtti. Dolayısıyla kullanıcıdan izin alınmadan informasyon paylaşımı kesinlikle yapamayacak.

Feysbuk Yüklü Oranda Ceza Alabilir

Feysbuk kurallara aykırı davranırsa eğer, 55.8 milyar dolara ulaşan senelik gelirinin yüzde 10’u kadar cezayı ödemeyi kabul edeceğini teyit etmiş olacak.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir